Woekeren met de ruimte in Amsterdam

“Kinderen kijken anders naar de stad en trekken zich daarbij weinig aan van het uitgestippelde beleid.”

Een mooie én belangrijke constatering in het Parool-artikel van 12 april, waarin onze collega Arie Stobbe geïnterviewd werd over speelruimte in Amsterdam. Het artikel, geschreven door Patrick Meershoek, laat zien hoe complex én hoe essentieel het is om ruimte voor spel serieus te nemen in een drukke stad.

Ruimte om te spelen is geen vanzelfsprekendheid

“Amsterdam is bijzonder,” vertelt Arie. “De ambities zijn groot, maar in een drukke stad is het altijd woekeren met de ruimte. Terwijl ruimte het belangrijkste is voor kinderen om lekker te kunnen spelen.”

Vanuit Speelplan is Arie al jaren betrokken bij speelruimteonderzoeken en -projecten in verschillende Amsterdamse stadsdelen, waaronder Zuid, Oost, Zuidoost, Weesp, Centrum en West. En wat daarbij opvalt: de verschillen per stadsdeel kunnen groot zijn, omdat de speelruimteontwikkeling vooral door de stadsdelen zelf wordt opgepakt.

Positieve ontwikkelingen: groen en inclusief

Toch zijn er mooie veranderingen zichtbaar in de speelplekken die de afgelopen jaren zijn aangepakt. De rode draad? Meer groen en meer aandacht voor inclusiviteit. Arie ziet daarin een positieve trend: “In vergelijking met andere steden doet Amsterdam het misschien wel verrassend goed.”

Spelen gebeurt niet alleen op ‘officiële’ speelplekken

Kinderen denken anders dan beleidsmakers, weet Arie. Ze gebruiken de stad op hun eigen manier en spelen op plekken die daar soms helemaal niet voor bedoeld zijn. Het laat zien hoe belangrijk het is om niet alleen naar de aangewezen speelplekken te kijken, maar ook naar hoe kinderen zich werkelijk door een wijk bewegen.

En juist die bewegingsvrijheid staat onder druk. “In een grote stad die steeds drukker en voller wordt is dat echt een uitdaging,” zegt Arie. “Kinderen moeten zich door een buurt kunnen verplaatsen. Veiligheid is daarbij een belangrijk aandachtspunt.”

Vrijheid en zichtbaarheid

Tegelijkertijd is er een spanning tussen veiligheid en vrijheid. Arie begrijpt de zorgen van ouders, maar benadrukt ook: “Een van de aantrekkelijke kanten van buiten spelen is dat kinderen zich even onzichtbaar kunnen maken en hun eigen regels kunnen maken.”

En dat is precies waar Speelplan zich hard voor maakt: speelruimte die niet alleen veilig en toegankelijk is, maar ook écht aansluit bij de belevingswereld van kinderen.